DARMOWA DOSTAWA
Darmowa dostawa (Kurier Inpost) już od 199,00 zł.

 

Miód nawłociowy - aksamitny w konsystencji miód do smarowania. Wykazuje bardzo silne działanie antybiotyczne i antyseptyczne. Zalecany przy przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych. Wspomaga funkcjonowanie nerek i układu moczowego, pomocny przy zapaleniach pęcherza moczowego a także wspomagająco w leczeniu kamicy nerkowej.

Miód nawłociowy

Miód nawłociowy

Aksamitny miód do smarowania. Krystalizuje szybko nabierając gładkiej, masłowatej konsystencji. Miód nawłociowy uważany jest za niezwykle cenny, ale nie jest łatwo go pozyskać. Najpopularniejsza w Polsce jest Nawłoć Kanadyjska i Nawłoć Późna. Oba gatunki rozpoczynają kwitnienie z początkiem sierpnia i kwitną intensywnie do połowy września. Dla pszczół to już późna jesień, rodziny pszczele tracą wtedy na liczebności szykując się do zimy, dlatego zbiór miodu nawłociowego stanowi dla nich nie lada wyzwanie. Mało tego - choć nawłoci wszędzie dużo to nie zawsze stanowi ona pożytek dla pszczół. Żeby nawłoć wydała nektar potrzebna jest piękna pogoda (a o tą w końcu lata często trudno), ale też żyzna i co najważniejsze wilgotna gleba. Tylko na takiej ziemi nawłoć nektaruje obficie, dlatego też po ten wyjątkowy miód wybieramy się z naszymi pszczołami naprawdę daleko…

Rekordowa podróż pszczół

By pozyskać miód nawłociowy przebywamy z pszczołami rekordowy dystans 270 km. Jedziemy hen, poza granicę Warmii i Mazur, w zdziczałą pradolinę Wisły, gdzie jak chyba nigdzie indziej rozpanoszyła się Nawłoć Późna. Jest to rekordowa podróż sezonu pszczelarskiego nie tylko z powodu dystansu. Wyprawa na nawłocie to jedyna okoliczność, w której nasze pszczoły opuszczają Warmię i Mazury. Jest to również eskapada stanowiąca największe wyzwanie logistyczne - podróż z przyczepą pełną uli trwa w tym przypadku 7 godzin: rozpoczyna się o zmierzchu a kończy o świcie. 

Miód nawłociowy - wspólna sprawa pszczół i pszczelarza

Jednak ten wysiłek przynosi korzyść wszystkim uczestnikom wyprawy. My pozyskujemy cenny, wysokogatunkowy miód, którego ze świecą szukać gdzie indziej. Ale nasze pszczoły zyskują coś jeszcze cenniejszego, a mianowicie duże ilości pyłku, który jesienią jest towarem na wagę złota, gdyż umożliwia rodzinie pszczelej zdrowe przetrwanie zimy. 

Właściwości miodu nawłociowego 

Tradycje regionów, w których nawłoć znana i wykorzystywana jest od dawna, wskazują, że miód pochodzący z jej kwiatów wykazuje bardzo silne działanie antybiotyczne i antyseptyczne. W tym podobny jest do miodu lipowego, ale jego działanie uważa się za silniejsze. Tradycyjnie zaleca się go przy przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych. Ponadto miód nawłociowy wspomaga funkcjonowanie nerek i układu moczowego. Jest pomocny przy zapaleniach pęcherza moczowego a także w leczeniu kamicy nerkowej.

Miód surowy, nierozgrzewany 

Naszych miodów nigdy nie poddajemy obróbce termicznej, nie trzymamy ich w stalowych beczkach, ale przelewamy do słoików zaraz po odwirowaniu z plastrów, dzięki czemu nie tracą swych właściwości i aromatów. Miód nawłociowy jest niezwykle wrażliwy na temperaturę, dlatego bezwzględnie należy przechowywać go w temperaturze poniżej 18°C. Dotyczy do zwłaszcza dłuższego przechowywania, gdy miód jest używany możemy trzymać go w temperaturze pokojowej, jednak nie dłużej niż ok. 2 miesiące.

Nasze wpisy blogowe:

Miód nawłociowy - właściwości, pochodzenie i zastosowanie
Kolory miodu - czyli jak rozróżnić gatunki miodów
Miód na serce - miód na zdrowie i miłość

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl