Miód na serce

0
Miód na serce

Miód na serce - miód na zdrowie i miłość

W powiedzeniach ludowych zawsze drzemie głęboka mądrość. Nie bez przyczyny chcąc pochwalić czyjeś dzieło, słowo lub czyn, często mówimy: “to miód na serce”. Równie pięknie możemy tej formuły użyć kierując ją do kochanej osoby: “Jesteś miodem na me serce”. Ach. Miód to słodycz, balsam kojący, kojarzy się ze światłem i czymś bezsprzecznie dobrym. Ale miód to również specyfik, w którym nasi przodkowie od dawna upatrywali szansy na poprawę wydolności krążenia i pracy mięśnia sercowego. Czy miód do rzeczywiście balsam na serce? A jeśli tak, to który wybrać na sercowe dolegliwości, a który może być sprzymierzeńcem miłosnych podbojów? Tego dowiesz się z lektury tego artykułu.

Najlepszy miód na serce i układ krążenia

Zacznijmy od spraw zdrowotnych, bo to jednak podstawa. Wśród miodów, które pozyskujemy na Warmii, dla zdrowotności serca szczególnie polecane są dwa: rzepakowy i gryczany. Działanie ich jest nieco inne, więc warto poświęcić obu gatunkom trochę uwagi:

  • miód rzepakowy - jasny, prawie biały miód o aksamitnej, kremowej konsystencji. Pszczoły pozyskują go z kwiatów rzepaku, które za wydzielają nektar obfitujący w naturalną, łatwo przyswajalną glukozę. To właśnie ona jest zastrzykiem mocy dla mięśnia sercowego. Wpływa pozytywnie na wydolność mięśnia sercowego, rozszerza naczynia wieńcowe i obniża ciśnienie krwi.
  • miód gryczany - ciemno brązowy miód o charakterystycznym smaku i ostrym aromacie kwiatów gryki. Miód gryczany szczycie się bardzo szerokim spektrum działania. Zawiera dużo witaminy C i łatwo przyswajalnego magnezu. W interesującym nas temacie, wykazuje pozytywny wpływ na udrażnianie naczyń krwionośnych oraz działa przeciwzakrzepowe i w ten sposób wspiera pracę układu krążenia.

Który miód na miłość?

W wielu kulturach tradycyjnych miód uważany był za afrodyzjak. W tym przypadku formuła “miód na serce” ma zdecydowanie miłosne konotacje. Początki związków miodu z miłością nikną w pomroce dziejów, ale bez wątpienia sięgają starożytności. Znajdujemy je zarówno w starożytnej Grecji, jak i u Rzymian. Najpewniej zwyczaj spożywania przez babilońskich nowożeńców miodu pitnego, przez cały cykl księżycowy (miesiąc księżycowy), leży u genezy znanego współcześnie miodowego miesiąca. Tą tezę niejako potwierdza anglojęzyczne określenie Honeymoon, odpowiadające znaczeniowo wyrażeniu miodowy miesiąc, jednak semantycznie odnoszące się i do miodu i do księżyca. Miód na bliskim wschodzie do dziś uważany jest za sprzymierzeńca miłosnych uniesień. Coś w tym jest, gdyż współczesna nauka dostarcza przynajmniej kilka powodów dla których miód można uważać za afrodyzjak. Słodka danina pszczół zawiera minerały wpływające na poziom libido, w tym bor odpowiedzialny za prawidłową gospodarkę hormonalną organizmu. Co ważniejsze jednak, miód wspomaga uwalnianie tlenku azotu, który w sposób naturalny dostarczany jest do krwioobiegu w trakcie erotycznego zbliżenia. No dobrze, ale który miód wybrać na miłość? Literatura fachowa nie zawiera precyzyjnych wskazówek, jednak intuicja i poszlaki wskazują na miody ciemne i późne. Miody późne: wrzosowy i nawłociowy, zalecane są w leczeniu schorzeń dróg moczowych i ku poprawie funkcjonowania stref intymnych. Miody ciemne z kolei - tu znów miód wrzosowy i miód gryczany - zawierają więcej metabolitów tlenku azotu i biopierwiastków. Ostatecznie bez względu na to, który miód na serce wybierzemy, to przygotowywanie ukochanej osobie gorącej wody z miodem i cytryną każdego ranka, będzie wyrazem najwyższej miłości i troski.      

Miód na złamane serce

Na koniec sprawa najtrudniejsza. Hipokrates opracował około 300 receptur z udziałem miodu, ale bodaj żadna nie przewidywała leczenia złamanego serca. Czyżby więc powiedzenie “miód na serce”, było znaczeniowo ograniczone wyłącznie do serca szczęśliwego, bądź tego wymagającego medycznego wsparcia? Nie możemy na to pozwolić! Wobec braku fachowych wskazówek znów należy polegać na intuicji. Kiedy twoje serce jest złamane i nie widać perspektyw na rychłą zmianę tego stanu, weź 1 litr chłodnej wody źródlanej. Dodaj 300 gram miodu lipowego (lipowo-leśny również nada się znakomicie) i wyciśnij do tego sok z 3 dużych cytryn. Następnie wlej 1 litr przedniego spirytusu i wymieszaj wszystko sumiennie. Odstaw choć na kilka godzin by się przegryzło. Zaproś przyjaciół i w towarzystwie przyrządzonego uprzednio miodowego specyfiku, opowiedz im o wszystkich swoich żalach. Bez wątpienia będzie to miód na serce, chodź nie wiadomo czy bardziej pomocny będzie tu miodowy napitek czy przyjaźń.

Zapoznaj się z pełną ofertą naszych miodów. 

Komentarze do wpisu (0)

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl