Propolis - skład, właściwości i zastosowanie 0
Propolis - skład, właściwości i zastosowanie

Propolis - skład, właściwości i zastosowanie

Propolis - inaczej kit pszczeli, to jedna z najbardziej tajemniczych substancji ula. Wiadomo, że jego główne składniki to silnie bakteriobójcze żywice drzewne, do których pszczoły dodają swój wkład. W efekcie powstaje balsam o bardzo skutecznym działaniu przeciwdrobnoustrojowym i… nie do końca rozpoznanym składzie. Jak pszczoły to robią, że współczesna nauka, nie jest w stanie powtórzyć składu kitu pszczelego, ani stworzyć czegoś podobnie skutecznego? Po co w ogóle pszczołom propolis? No i najważniejsze: do czego nam może przydać się ta niezwykła substancja z ula?

czytaj całość »
Czy miód jest zdrowy? Czyli co trzeba wiedzieć kupując miód 0
Czy miód jest zdrowy? Czyli wszystko co trzeba wiedzieć kupując miód

Czy miód jest zdrowy? Czyli co trzeba wiedzieć kupując miód

W tym artykule nie znajdziesz informacji o właściwościach miodu, dowiesz się natomiast, co trzeba wiedzieć, by nie dać się oszukać kupując miód. Bowiem pytanie o to, czy miód jest zdrowy, nie jest retoryczne, a odpowiedź wcale nie jest oczywista. Wszak wiemy, że miód jest pomocny w wielu schorzeniach, że wspiera odporność, wspomaga pracę narządów wewnętrznych, a nawet zapobiega próchnicy. Jednak znacznie rzadziej mamy świadomość, że nie każdy miód taki będzie, albo że możemy trafić na miód, który nie wyjdzie nam na zdrowie, albo wręcz będzie szkodliwy. Jak to jest, że produkty uważane za esencję zdrowotności, mogą tak bardzo różnić się jakością? Co może być nie tak z miodem? No i najważniejsze: Jak odróżnić zdrowy miód, od tego którego lepiej unikać? Tego dowiesz się z tego artykułu.

czytaj całość »
Pasieka wędrowna - co to w zasadzie jest? 0
Pasieka wędrowna - co to w zasadzie jest?

Pasieka wędrowna - co to w zasadzie jest?

Czasem nam pszczelarzom wydaje się, że każdy wie, jak to jest z tymi pszczołami. Jak wygląda ul w środku, jak żyje rodzina pszczela, no i w końcu, jak działa pasieka wędrowna. Z tej oczywistości wytrącają nas dopiero pytania amatorów miodu, którzy chcąc dowiedzieć się skąd pochodzi ich ulubiony miód zadają sensowne i zdroworozsądkowe pytania, które uświadamiają nam, jak tajemnicza jest sprawa działania pasieki wędrownej. W poniższym artykule zbieram odpowiedzi na wszystkie najczęściej powtarzające się zapytania odnośnie wędrowania z pszczołami, oraz tego czym różni się miód z pasieki wędrownej od miodu, który powstaje w tradycyjnej pasiece stacjonarnej.

czytaj całość »
Cenny miód nawłociowy 0
Cenny Miód nawłociowy

Miód nawłociowy - właściwości, pochodzenie i zastosowanie 

Nawłoć to gatunek obcy, który coraz lepiej czuje się w naszej szerokości geograficznej. Jedni narzekają na jego ekspansywność wypierającą inne, rodzime gatunki, innych cieszą piękne, baldachowate kwiaty nawłoci, dodające kolorytu końcówce lata. Jednak czy nam się to podoba, czy nie - nawłoć na dobre zagościła w naszym krajobrazie. Z tej sytuacji wiele mogą skorzystać… pszczoły, no i oczywiście fani miodów odmianowych. Z tego artykułu dowiesz się o tym jak nawłoć pomaga pszczołom w trudnych czasach; przeczytasz też o cechach szczególnych i cennych właściwościach miodu nawłociowego. 

czytaj całość »
Czy miód traci właściwości? 0
Czy miód traci właściwości?

Czy miód traci właściwości?

Z jednej strony mówi się, że przechowywanie miodu może trwać wieki, bo ten praktycznie nie ma terminu przydatności do spożycia. Z drugiej strony wiadomo, że łatwo go zepsuć, że miodu lepiej nie dodawać do gorącej herbaty oraz, że podgrzewany miód traci jakość. Ale tak naprawdę, jakie są walory miodu, które możemy stracić? Kiedy miód traci właściwości? Czy dobrze przechowywać go na kuchennej półce? A jeśli nie, to gdzie przechowywać miód by długo cieszyć się jego zbawiennymi właściwościami? Tego dowiesz się z tego artykułu. 

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl