Orkisz - archaiczna pszenica 0
Orkisz - archaiczna pszenica

Orkisz - archaiczna pszenica

Orkisz, szpelc, pszenica Św. Hildegardy - sporo mamy określeń na tą mało znaną, starodawną odmianę pszenicy. Czyżby kiedyś cieszyła się większym powodzeniem niż dzisiaj? Podobno orkisz był podstawową strawą gladiatorów i uczestników igrzysk olimpijskich. Już starożytni wiedzieli zatem, że spożywanie szpelcu podnosi wydolność organizmu, na długo dostarczając mu lekkostrawnej energii. Podczas lektury tego artykułu poznasz cenne właściwości orkiszu. Dowiesz się dlaczego Św. Hildegarda uczyniła go podstawą swych zaleceń dietetycznych. No i najważniejsze - zobaczysz jak prosto można zastąpić nim zwykłą pszenicę. 

czytaj całość »
Miód leśny - właściwości i zastosowanie 0
Miód leśny - właściwości i zastosowanie

Miód leśny – właściwości i zastosowanie

Miód leśny to jedna z najbardziej unikatowych i cennych form tego naturalnego słodzidła. Jego szczególne miejsce wśród miodów wynika zarówno z miejsca, w którym jest zbierany, jak i z jego niezwykłych właściwości zdrowotnych. Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą zdrowego stylu życia, czy po prostu miłośnikiem dobrego smaku, miód leśny z pewnością zasługuje na twoją uwagę.

czytaj całość »
Miód lipowy - właściwości i zastosowanie 0
Miód lipowy - właściwości i zastosowanie

Miód lipowy - właściwości i zastosowanie

Miód lipowy to złocisty nektar, który zaskakuje nie tylko swoim wyjątkowym smakiem, ale również mnóstwem korzyści zdrowotnych. Nie bez powodu jest jednym z najbardziej cenionych rodzajów miodu w Polsce. Ale co dokładnie kryje się za tą słodką substancją? Jakie są jej właściwości i zastosowanie? Poznajcie wszystkie ważne informacje na temat tego cennego surowca.

czytaj całość »
Miód rzepakowy - właściwości i zastosowanie 0
Miód rzepakowy - właściwości i zastosowanie

Miód rzepakowy - właściwości i zastosowanie

By spojrzeć na miód rzepakowy nieco szerzej, zacznijmy od… jabłek. Polskie jabłka w japońskich sklepach uchodzą za rarytas. By się nie pogniotły, każde pakowane jest w oddzielną bibułkę. To wszystko dlatego, że w wielu regionach świata, klimat naszego kraju, postrzegany jest jako idealny dla uprawy jabłek, a owoce uchodzą za idealne pod względem walorów smakowych i zdrowotnych. Chciałoby się rzec “cudze chwalicie, swego nie znacie”. Podobnie rzecz ma się z miodem rzepakowym. Jego ogólna dostępność powoduje, że nie uważamy go za rarytas, ani też nie wnikamy w jego walory. A szkoda, bo to naprawdę wyjątkowy smakołyk. Miód rzepakowy zalety posiada liczne i to takie, o których mogą tylko pomarzyć inne miody odmianowe. Przeczytasz o nich w tym artykule.

czytaj całość »
Miód na serce 0
Miód na serce

Miód na serce - miód na zdrowie i miłość

W powiedzeniach ludowych zawsze drzemie głęboka mądrość. Nie bez przyczyny chcąc pochwalić czyjeś dzieło, słowo lub czyn, często mówimy: “to miód na serce”. Równie pięknie możemy tej formuły użyć kierując ją do kochanej osoby: “Jesteś miodem na me serce”. Ach. Miód to słodycz, balsam kojący, kojarzy się ze światłem i czymś bezsprzecznie dobrym. Ale miód to również specyfik, w którym nasi przodkowie od dawna upatrywali szansy na poprawę wydolności krążenia i pracy mięśnia sercowego. Czy miód do rzeczywiście balsam na serce? A jeśli tak, to który wybrać na sercowe dolegliwości, a który może być sprzymierzeńcem miłosnych podbojów? Tego dowiesz się z lektury tego artykułu.

czytaj całość »
Kolory miodu - czyli jak rozróżnić gatunki miodów 0
Kolory miodu - czyli jak rozróżnić gatunki miodów

Kolory miodu - czyli jak rozróżnić gatunki miodów

Wiadomo, że miody różnią się kolorami, w zależności od gatunku. Ale już mniej oczywista jest przyczyna tej różnicy, zwłaszcza, że czasem kolory miodu, wydają się być pozbawione logiki. Dlaczego, miód z biało kwitnącej gryki jest prawie czarny, a miód z żółtego rzepaku, po skrystalizowaniu jest niemal idealnie biały? Z tego artykułu nie tylko dowiesz się, jaka jest tego przyczyna, ale też poznasz znaczenie różnic w kolorach miodu. Dzięki temu po samej barwie pszczelego specjału, będziesz w stanie choć w przybliżeniu ocenić jego pochodzenie i właściwości. Przydatna wiedza, prawda? To zaczynamy.



czytaj całość »
Co pszczoły robią zimą? 0
Co pszczoły robią zimą?

Co pszczoły robią zimą?

Ocenia się, że ⅓ żywności na świecie zależy pośrednio, lub bezpośrednio od pracy owadów zapylających. Zważając na ich rozmiary trzeba przyznać, że robotę wykonują tytaniczną. Należy im się zatem godziwy wypoczynek w czasie, w którym nic nie trzeba zapylać. No ale czy pszczoły naprawdę wtedy wypoczywają? Jak spędzają swój czas wolny zimą? I czego boją się najbardziej w chłodne dni? Tego dowiesz się z tego artykułu. 

czytaj całość »
Pierzga - Krynica Młodości 0
Pierzga - Krynica Młodości

Pierzga - Krynica Młodości

Ta Krynica Młodości to nie nasz pomysł. Te obrazowe określenie pierzgi wyjęliśmy z jakiejś dość starodawnej książki pszczelarskiej. Książka może i starodawna, ale określenie bardzo celne. Pierzga, w krajach anglojęzycznych określana mianem beebread (pszczeli chleb), rzeczywiście niesie ze sobą moc zdrowotnych właściwości, które może nie są w stanie zmienić zapisów w dowodzie osobistym, ale na pewno mogą sprawić, że czujemy się żwawsi, młodsi i w ogóle sprawniejsi. I nie jest to bynajmniej opinia lobby pszczelarskiego, ale pogląd doświadczonych użytkowników pierzgi, oraz jej badaczy. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego w USA, pierzga wchodzi w skład menu sportowców poziomu olimpijskiego, oraz dlaczego rodzimi onkolodzy przepisują ją swym pacjentom w ramach diety rekonwalescencyjnej. Ale zaczniemy od wyjaśnienia, co to w zasadzie jest ta pierzga i z czego powstaje.

czytaj całość »
Propolis - skład, właściwości i zastosowanie 0
Propolis - skład, właściwości i zastosowanie

Propolis - skład, właściwości i zastosowanie

Propolis - inaczej kit pszczeli, to jedna z najbardziej tajemniczych substancji ula. Wiadomo, że jego główne składniki to silnie bakteriobójcze żywice drzewne, do których pszczoły dodają swój wkład. W efekcie powstaje balsam o bardzo skutecznym działaniu przeciwdrobnoustrojowym i… nie do końca rozpoznanym składzie. Jak pszczoły to robią, że współczesna nauka, nie jest w stanie powtórzyć składu kitu pszczelego, ani stworzyć czegoś podobnie skutecznego? Po co w ogóle pszczołom propolis? No i najważniejsze: do czego nam może przydać się ta niezwykła substancja z ula?

czytaj całość »
Czy miód jest zdrowy? Czyli co trzeba wiedzieć kupując miód 0
Czy miód jest zdrowy? Czyli wszystko co trzeba wiedzieć kupując miód

Czy miód jest zdrowy? Czyli co trzeba wiedzieć kupując miód

W tym artykule nie znajdziesz informacji o właściwościach miodu, dowiesz się natomiast, co trzeba wiedzieć, by nie dać się oszukać kupując miód. Bowiem pytanie o to, czy miód jest zdrowy, nie jest retoryczne, a odpowiedź wcale nie jest oczywista. Wszak wiemy, że miód jest pomocny w wielu schorzeniach, że wspiera odporność, wspomaga pracę narządów wewnętrznych, a nawet zapobiega próchnicy. Jednak znacznie rzadziej mamy świadomość, że nie każdy miód taki będzie, albo że możemy trafić na miód, który nie wyjdzie nam na zdrowie, albo wręcz będzie szkodliwy. Dlaczego produkty uważane za esencję zdrowotności, mogą tak bardzo różnić się jakością? Co może być nie tak z miodem? Jak odróżnić zdrowy miód, od tego którego lepiej unikać? Tego dowiesz się z tego artykułu.

czytaj całość »
Pasieka wędrowna - co to w zasadzie jest? 0
Pasieka wędrowna - co to w zasadzie jest?

Pasieka wędrowna - co to w zasadzie jest?

Czasem nam pszczelarzom wydaje się, że każdy wie, jak to jest z tymi pszczołami. Jak wygląda ul w środku, jak żyje rodzina pszczela, no i w końcu, jak działa pasieka wędrowna. Z tej oczywistości wytrącają nas dopiero pytania amatorów miodu, którzy chcąc dowiedzieć się skąd pochodzi ich ulubiony miód zadają sensowne i zdroworozsądkowe pytania, które uświadamiają nam, jak tajemnicza jest sprawa działania pasieki wędrownej. W poniższym artykule zbieram odpowiedzi na wszystkie najczęściej powtarzające się zapytania odnośnie wędrowania z pszczołami, oraz tego czym różni się miód z pasieki wędrownej od miodu, który powstaje w tradycyjnej pasiece stacjonarnej.

czytaj całość »
Cenny miód nawłociowy 0
Cenny Miód nawłociowy

Miód nawłociowy - właściwości, pochodzenie i zastosowanie 

Nawłoć to gatunek obcy, który coraz lepiej czuje się w naszej szerokości geograficznej. Jedni narzekają na jego ekspansywność wypierającą inne, rodzime gatunki, innych cieszą piękne, baldachowate kwiaty nawłoci, dodające kolorytu końcówce lata. Jednak czy nam się to podoba, czy nie - nawłoć na dobre zagościła w naszym krajobrazie. Z tej sytuacji wiele mogą skorzystać… pszczoły, no i oczywiście fani miodów odmianowych. Z tego artykułu dowiesz się o tym jak nawłoć pomaga pszczołom w trudnych czasach; przeczytasz też o cechach szczególnych i cennych właściwościach miodu nawłociowego. 

czytaj całość »
Czy miód traci właściwości? 0
Czy miód traci właściwości?

Czy miód traci właściwości?

Z jednej strony mówi się, że przechowywanie miodu może trwać wieki, bo ten praktycznie nie ma terminu przydatności do spożycia. Z drugiej strony wiadomo, że łatwo go zepsuć, że miodu lepiej nie dodawać do gorącej herbaty oraz, że podgrzewany miód traci jakość. Ale tak naprawdę, jakie są walory miodu, które możemy stracić? Kiedy miód traci właściwości? Czy dobrze przechowywać go na kuchennej półce? A jeśli nie, to gdzie przechowywać miód by długo cieszyć się jego zbawiennymi właściwościami? Tego dowiesz się z tego artykułu. 

czytaj całość »
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl