Miód nostrzykowy 400 gram, nierozgrzewany
Cena regularna:
towar niedostępny
Opis
Miód nostrzykowy
Nasze pszczoły zebrały ten miód na troszkę zdziczałych uprawach nostrzyka żółtego i białego, prowadzonych bez użycia chemicznych oprysków. Miód nostrzykowy uważany jest za jeden z najszlachetniejszych miodów nektarowych - naszym zdaniem najzupełniej słusznie, gdyż jego wyjątkowy smak i silnie ziołowy aromat nie mają sobie równych!
Miód z nostrzyka - rzadka sprawa
Z widzenia nostrzyk zna pewnie każdy (patrz zdjęcia w galerii produktu, tuż nad tym artykułem), ale już pewnie mało wie, że ta sympatyczna roślinka tak akurat się nazywa. Rośnie chętnie przy drogach przez cały lipiec - przynajmniej taki ma zwyczaj u nas, na Warmii. Jednak uprawy nostrzyku należą do rzadkości. Ale jak już gdzieś są, to jest to nie lada gratka dla pszczół i pszczelarza przynajmniej z kilku powodów.
Czysty miód nostrzykowy
Miód nostrzykowy nie jest zagrożony chemizacją, gdyż jego uprawy nie wymagają szczególnych zabiegów agrotechnicznych. Ta sprytna roślina w pierwszym roku po wysiewie ledwie wychyla łodyżkę z ziemi, ale nie próżnuje - inwestuje w niezwykle rozbudowany system korzeniowy. To właśnie dzięki niemu, w drugim roku po wysiewie, strzela w górę wyprzedzając wszystkie chwasty. W ten sposób rolnik uprawiający nostrzyk ma spokój z odchwaszczaniem, a pszczoły dostęp do czystego nektaru, o rzadko spotykanej jakości.
Szlachetny smak miodu z nostrzyka
Miód nostrzykowy zaliczany jest, obok miodu wrzosowego do najlepszych miodów nektarowych. Bez wątpienia na jego jakość składają się nietuzinkowe właściwości (o nich za chwilę), ale też niespotykany, trudny do porównania smak. Zawsze gdy otwieram ul na pożytku nostrzykowym, o udanych zbiorach informuje mnie bardzo przyjemny ziołowy aromat. Taka też jest w moim odczuciu główna nuta smakowa miodu nostrzykowego - ziołowa, z lekko kwaskową końcówką, niektórym przypominająca smak wanilii.
Właściwości miodu nostrzykowego
W tradycji ludowej, miód nostrzykowy to miód "na nerwy". Tak jak i ziele nostrzyka, miód pozyskany z jego kwiatów wykazuje działanie uspokajające i nasenne. To wszystko dzięki kumarynom - związkom wpływającym na obniżanie ciśnienia krwi, jak również odpowiedzialnym za działanie przeciwzakrzepowe i udrażniające naczynia krwionośne, jakie wykazuje miód z nostrzyka. Miód nostrzykowy zalecany jest przy bezsenności, migrenie i innym dolegliwościom na tle nerwowym. Bardzo wskazany jest też w profilaktyce chorób serca i układu krwionośnego, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa, czy zakrzepowe zapalenie żył.
Miód nostrzykowy - cena
No właśnie, cena miodu nostrzykowego bywa szalona. Być może przez wzgląd na częste zestawianie go z miodem wrzosowym - oba uważane są za najszlachetniejsze miody nektarowe. Jednak występuje między nimi zasadnicza różnica. Miód wrzosowy, przez swoją konsystencję, wymaga od pszczelarza znacznie większego nakładu pracy w trakcie odwirowywania go z ramek. Natomiast miód z nostrzyka nie zwykł sprawiać dodatkowych problemów. Pozyskujemy go dokładnie tak, jak inne miody nektarowe. Dlatego też naszym zdaniem, cena miodu nostrzykowego nie powinna być windowana poprzez porównywanie go z miodem wrzosowym. Co nie zmienia faktu, że miód nostrzykowy to szlachetny miód, pozyskany z rzadko występujących upraw.
Miód surowy, nierozgrzewany
Naszych miodów nigdy nie poddajemy obróbce termicznej, nie trzymamy ich w stalowych beczkach, ale przelewamy do słoików zaraz po odwirowaniu z plastrów, dzięki czemu nie tracą swych właściwości i aromatów. Miód surowy należy przechowywać w chłodzie - najlepiej w temperaturze poniżej 18°C.